přihlášení

Železniční muzeum výtopna Jaroměř

... místo, kde pára žije

Úvodní foto
 

Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř

O prvním květnovém víkendu zahájilo Železniční muzeum Výtopna Jaroměř muzejní sezónu 2013. U této příležitosti byly vypraveny pro výletníky a příznivce historie dvě nostalgické jízdy. Po oba víkendové dny bylo možné spatřit v čele našich vlaků turnovskou parní lokomotivu řady 310.0134 z roku 1913.

V sobotu se vypravil parní vlak přes Českou Skalici, Starkoč a Václavice do Náchoda. Při této příležitosti mohli cestující navštívit například Ratibořice, náchodský zámek či prvorepublikové pohraniční opevnění v Náchodě Bělovsi či na Dobrošově. Mnoho výletníků též využilo této jízdy k návštěvě našeho muzea. Zde jim byl poskytnut odborný výklad s průvodcem. Též zde spatřili, jak starý stroj dobírá vodu, uhlí, vysypává popel či se otáčí na točně. Zpestřením byl i veteránský závod, který měl ve výtopně Jaroměř zastávku. Mezi nejzajímavější vozidla závodu bezesporu patřil automobil Ford T z roku 1911. Ve dvě hodiny odpoledne se opět historický vlak vypravil do Náchoda.

V neděli mohli cestující využit zvláštní jízdy k návštěvě barokního Kuksu či zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Dále vlak pokračoval až do Bílé Třemešné. Tato železniční stanice se dá využít jako výchozí k výstupu na Zvičinu z které je krásný výhled na Krkonoše. Mnoho cestujících též opět využilo této jízdy k návštěvě našeho muzea, kde se jim opět věnovalo několik průvodců. Po obědě se parní vlak vydal směr Dvůr Králové nad Labem, Stará Paka a Turnov, kde má parní lokomotiva svojí domovskou výtopnu. Z Mostku se část soupravy vrátila zpět do Jaroměře s motorovou lokomotivou řady T211.2009 z roku 1962.

Děkujeme všem cestujícím, že se zúčastnili našich nostalgických jízd a podpořili tak záchranu, obnovu a provoz historických železničních vozidel. Další nostalgické jízdy jsme si pro Vás dovolili připravit na první červnový víkend, kdy se opět parní lokomotiva 310.0134 vydá v sobotu do Náchoda a v neděli do Dvora Králové a Bílé Třemešné. Bližší informace o jízdách naleznete na našich internetových stránkách.

Přidáno 7.května 2013

Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně Jaroměř
Zahájení sezony ve Výtopně JaroměřMediální partneři:

Český rozhlas Hradec Králové Krkonošské turistické vysílání Internetový přehled nostalgických jízd v České republice

Partneři a sponzoři muzea:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje Město Jaroměř Ministerstvo Kultury Národní technické muzeum Praha České dráhy a.s. Muzeum Luzna u Rakovnika ČEPRO a.s. ČEZ a.s. Chládek&Tintěra, silnice-železnice, divize Pardubice a.s. PRODRA s.r.o., Praha Josef Rytir - hasici pristroje Ing. František Smola, Žamberk Alprim CZ s.r.o. Kovokubát s.r.o. Výzkumný Ústav Železniční, a.s. AŽD Praha s.r.o.

Muzejní parní vlaky podporují:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje HRADECKO ...spravny cil vasi cesty Turisticka oblast Podkrkonosi Kladske pomezi Sprava zeleznicni dopravni cesty Kulturní a sportovní nadace města Náchod Město Jaroměř Město Dvůr Králové nad Labem Město Česká Skalice Obec Kuks Obec Mostek Obec Rychnovek Obec Bila Tremesna Obec Dolni Brusnice Obec Horni Brusnice Počítače, digitální tisk, ekonomické služby: ZAMA s.r.o. Jilemnice

Projekt opravy parní lokomotivy Conrad Vorlauf podporují:

Národní technické muzeum Praha Ministerstvo dopravy ČR Nadace OKD a transportní skupina AWT Fond T-Mobile BONATRANS a.s. CZ LOKO Česká Třebová Kovo obrábění Vraštil S.A.M. Holding s.r.o., Miletín KASTT, spol. s r.o. SELP servis Zámečnictví Voda

Jak nám můžete pomoci?

masinka Provozoval stránek Společnost železniční Výtopna Jaroměř o.s. masinka TOPlist masinka