přihlášení

Železniční muzeum výtopna Jaroměř

... místo, kde pára žije

Úvodní foto


Kdo jsme?

Naše sdružení je neziskovou organizací, která existuje díky partě nadšenců, kterým není lhostejná naše historie a památky. Našim hlavním posláním je záchrana, obnova a provoz historických železničních vozidel a budování železničního muzea ve výtopně Jaroměř. Převážná většina naší činnosti stojí na dobrovolnících, kteří se nebojí žádné práce a dokážou si poradit s řadou řemesel. Od zedníků, truhlářů, strojních zámečníků přes průvodce v muzeu až po topiče a strojvůdce parních i motorových lokomotiv.

Obrázek: Společnost železniční výtopna Jaroměř 1.jpg Obrázek: Společnost železniční výtopna Jaroměř 2.jpg Obrázek: Společnost železniční výtopna Jaroměř 3.jpg Obrázek: Společnost železniční výtopna Jaroměř 4.JPG

Stručná historie sdružení

Počátek našeho sdružení sahá až do roku 1987, kdy pod záštitou Československé vědeckotechnické společnosti započala oprava parní lokomotivy řady 310.006. Tato oprava probíhala ve sdělovacích a zabezpečovacích dílnách v Hradci Králové. Po zprovoznění lokomotivy bylo rozhodnuto, že se jejím novým domovem stane depo v Jaroměři, kde byla nevyužívaná budova rotundy. V té době zde již probíhala oprava další parní lokomotivy, tentokrát řady 464.008. Její oprava byla dokončena v roce 1992.

Součastně se zrodily první myšlenky o vybudování železničního muzea v Jaroměři. V následujících letech jsou shromažďovány exponáty pro budoucí muzeum, které je nakonec otevřeno v roce 1996. Zatím jen v omezeném rozsahu a to pouze na čtyřech stáních rotundy. Jak se postupně omezoval provoz Českých drah v depu Jaroměř, pomalu se rozšiřovalo muzeum. Nejprve o jedno stání, posléze na celou budovu rotundy. V roce 2004 ukončují České dráhy provoz ve strojové stanici Jaroměř a naše občanské sdružení si pronajímá zbytek areálu výtopny, aby mohlo rozšířit expozice muzea.

Za dobu činnosti našeho spolku jsme dokázali zprovoznit několik lokomotiv, osobních a nákladních vozů a zrestaurována byla řadu exponátů pro naše muzeum. V roce 1994 se našemu muzeu podařilo zajistit bezplatnou opravu elektrické akumulátorové lokomotivy Ringhoffer č.2 v ŽOS Česká Třebová. Jako třetí parní lokomotivu jsme v roce 2006 zprovoznili stroj řady 423.0145. Z motorové trakce jsme opravili v roce 2004 posunovací lokomotivu řady T211.0066 a o šest let později jsme uvedli lokomotivu typu BN 60 do vystavovatelného stavu.

Též jsme se pustili do rekonstrukce rotundy, kde jsme vyměnili okna, přestavěli příčky v přízemí a zrekonstruovali sociální zařízení. Dále byly zbourány přístavby trafostanice a dílny. Dle finančních a časových možností jsme započali opravu fasády. V součastné době probíhá rozsáhlá a nákladná oprava ještě původní, ale již zchátralé střechy.

Plány do budoucna

V součastné době probíhá oprava parní lokomotivy Conrad Vorlauf z roku 1873 a připravujeme opravu rychlíkové parní lokomotivy řady 365.024. Také bychom rádi pokračovali v opravách osobních a nákladních vozů. Dále je naším hlavním úkolem oprava budovy rotundy, kolejiště a přilehlého skladu. Naším cílem je uvést areál výtopny do podoby, kdy zde vládly parní lokomotivy. To znamená zprovoznění zauhlovacího zařízení a vodárnu s vodními jeřáby. Dále chceme rozšiřovat expozici muzea o nové exponáty, které jsou stále uloženy v depozitáři muzea.

Ke stažení výroční zprávy Společnosti železniční výtopna Jaroměř

Soubor pdf 2011 Soubor pdf 2012

Mediální partneři:

Český rozhlas Hradec Králové Krkonošské turistické vysílání Internetový přehled nostalgických jízd v České republice

Partneři a sponzoři muzea:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje Město Jaroměř Národní technické muzeum Praha České dráhy a.s. Muzeum Luzna u Rakovnika ČEPRO a.s. ČEZ a.s. Chládek&Tintěra, silnice-železnice, divize Pardubice a.s. PRODRA s.r.o., Praha Josef Rytir - hasici pristroje Ing. František Smola, Žamberk Alprim CZ s.r.o. Kovokubát s.r.o. Výzkumný Ústav Železniční, a.s. AŽD Praha s.r.o.

Muzejní parní vlaky podporují:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje HRADECKO ...spravny cil vasi cesty Turisticka oblast Podkrkonosi Kladske pomezi Sprava zeleznicni dopravni cesty Kulturní a sportovní nadace města Náchod Město Jaroměř Město Dvůr Králové nad Labem Město Česká Skalice Obec Kuks Obec Mostek Obec Rychnovek Obec Bila Tremesna Obec Dolni Brusnice Obec Horni Brusnice Počítače, digitální tisk, ekonomické služby: ZAMA s.r.o. Jilemnice

Projekt opravy parní lokomotivy Conrad Vorlauf podporují:

Národní technické muzeum Praha Ministerstvo dopravy ČR Nadace OKD a transportní skupina AWT Fond T-Mobile BONATRANS a.s. CZ LOKO Česká Třebová Kovo obrábění Vraštil S.A.M. Holding s.r.o., Miletín KASTT, spol. s r.o. SELP servis Zámečnictví Voda

Jak nám můžete pomoci?

masinka Provozoval stránek Společnost železniční Výtopna Jaroměř o.s. masinka TOPlist masinka