…místo, kde pára žije

Zprávy z výtopny

Novinky z našeho muzea, bádání o historii železnice v našem okolí, fotografie z námi pořádaných nebo navštívených akcí, zajímavosti ze světa železnice a něco o nás, naší práci a exponátech najdete zde. Zprávy můžete procházet níže podle data uveřejnění, nebo podle kategorií vybrat jen ty, co vás zajímají.

Kategorie

Všechny kategorie, Naše exponáty, 310.006, Novinky z výtopny, Parní lokomotivy, Lokomotivy, Historie exponátů, Zprávy z akcí, Soutěž, Z archiválií, Zajímavosti ze světa železnice, Připravované akce, Ringhoffer č.2, Vozy, Zajímavosti z muzea, Historie železnice.

Zprávy z kategorie Zajímavosti z muzea

 • Železnice v Jaroměři - V. Bouřlivý rozvoj

  12. 4. 2023

  Krach vídeňské burzy v roce 1873 zpomalil stavbu nových tratí v celém rakousko-uherském mocnářství. Aby bylo podpořeno železniční podnikání, byl vydán v roce 1880 zákon č. 56 říšského zákoníku „o tom, jaká polehčení a jaké výhody se mohou povoliti železnicím místním“. Tento předpis stanovil jednotná pravidla a legislativní úlevy pro výstavbu nového typu tratí místního významu. Oproti dosavadním drahám bylo možné stavět lokálky jednodušeji, použitím lehčích kolejnic, menších pražců, příkřejšího stoupání kolejí apod. Společnosti byly také osvobozeny od poplatků a daní na dobu 30 let. Díky tomuto zákonu následoval bouřlivý rozvoj lokálek, které si našly cestu i do těch nejzapadlejších koutů mocnářství.

  Více…
  Pohled na rozšířenou stanici, pořízený ze střechy obytné budovy na začátku 20. století.
 • Železnice v Jaroměři - IV. Za Rakouska-Uherska

  16. 3. 2023

  Dne 2. listopadu 1866 navštívil josefovskou stanici císař František Josef I. při své cestě po bojištích Prusko-rakouské války. Zde spatřil započatou obnovu zničeného nádraží, poté usedl do vlaku a odcestoval do Hradce Králové, kde pokračoval na tamější bojiště.

  Více…
  Nová výpravní budova z roku 1867 slouží svému účelu dodnes.
 • Železnice v Jaroměři - III. Prusko-rakouská válka

  14. 2. 2023

  „Již od jara roku šestašedesátého se v našem kraji objevily zvěsti o válce s ‚Prajzem‘, která se bude odehrávat v blízkosti vojenských pevností Josefov a Hradec.“ vzpomíná Josef Volf ve svých Vzpomínkách na válku roku 1866. Přípravy na válku, ve které byly na našem území poprvé ve značné míře použity železnice, se rozběhly 1. května 1866, kdy c. k. ministerstvo války aktivovalo Ústřední řízení železničních a paroplavebních transportů. Následující den je ve Vídni vyhlášena mobilizace a naplno se rozběhly transporty jednotek, vojenského materiálu a zařízení.

  Více…
  Provizorní výpravní budova z roku 1866
 • Železnice v Jaroměři - II. Stavba dráhy

  2. 1. 2023

  Stavba páté parostrojní železnice v Česku byla zahájena v září 1856 v Pardubicích a v říjnu téhož roku v Liberci. Hlavní trať dlouhou 161 kilometrů budovaly společnými silami stavební společnosti bratři Kleinů a Vojtěcha Lanny. Trať horského charakteru s řadou vysokých mostů a dlouhých tunelů stavělo současně až 17 tisíc dělníků. Na stavbě pracovali jak řemeslníci a nádeníci z okolí stavby, tak i trhani, kteří táhli od jedné železniční stavby ke druhé.

  Více…
   Výřez z katastrální mapy se zakreslenými budovami stanice Josefov
 • Železnice v Jaroměři - I. Přípravy a plánování

  1. 12. 2022

  Počátky železnice v Jaroměři je třeba hledat ve městě úplně jiném – ve městě, které se již počátkem 19. století začíná měnit ve významné průmyslové středisko Rakouska – v Liberci.

  Více…
  Čtyři návrhy pro umístění stanice mezi Jaroměří a Josefovem
 • 165 let od zahájení provozu na železnici Pardubice - Josefov

  4. 11. 2022

  V dostatečném předstihu bylo v tisku oznámeno, že 4. listopadu 1857 vyjede první vlak na nově dokončenou trať z Pardubic k Josefovu. O odjezdu tohoto vlaku z Pardubic se dočítáme v Prager Zeitung: „15 minut po příjezdu pražsko-vídeňského vlaku do pardubického nádraží, tj. v 10.45 vyjel bohatě ozdobený vlak, který táhla lokomotiva ‚Austria‘ se 14 osobními a 3 zavazadlovými vozy.“

  Více…
  Idealizovaný pohled na nádraží Josefov
 • Štokrovská anabáze

  23. 12. 2020

  Naše muzeum získalo v září 2020 za vydatného přispění dárců a sponzorů nový přírůstek do sbírky, a to parní lokomotivu 556.0304. Co tomuto získání předcházelo a co s lokomotivou bude?

  Více…
  Štokr 556.0304
 • Reportáž z jízd parního vlaku v červenci 2020

  21. 7. 2020

  O prodlouženém víkendu 4. - 7. července jsme po otevření rekonstruovaného nádraží vyjeli s parním vlakem. Vyjeli jsme do Hradce Králové, České Skalice a Bílé Třemešné.

  Více…
  Přípravy parní lokomotivy 310.0134 na jízdy
 • Virtuální prohlídka

  22. 4. 2020

  AKTUALIZACE 16.5. - Muzeum již máme otevřené, videa do videoprohlídky budeme přidávat, ale nyní je potřeba náš čas jinde. Pokud vás prohlídka zaujme, můžete muzeum podpořit např. zasláním dobrovolného vstupného či sdílením této prohlídky.

  Více…
  Drezína Vm 14/52
 • Co se podařilo v loňské sezóně

  12. 3. 2020

  Naše železniční muzeum Výtopna Jaroměř je s výjimkou objednaných prohlídek přes zimu zavřené a tak pracujeme na jeho zvelebování. Podívejme se před nastupující turistickou sezónou roku 2020 na uplynulou sezónu roku 2019. Jaké jsme v roce 2019 zorganizovali jízdy historických vlaků a jaké další akce jsme uspořádali? Co nového se u nás událo a změnilo? Jak pokročila revitalizace památkově chráněného areálu muzea? A na co se můžete v nastupující sezóně těšit?

  Více…
  Příprava expozice na sezónu 2019